Jak o psa pečovat v letním období

20.06.2024

Dnes je 20. června 2024 a začíná nám ve 22 hodin  letní slunovrat. A i včerejší teploty napovídají tomu, že pomalu přichází léto. Léto je pro psy velmi náročné období z důvodu vysokých teplot. Pojďme našim čtyřnohým parťákům to léto trochu zpříjemnit. 

Chůze po asfaltu 

Jak už obrázek napovídá chůze po rozpáleném asfaltu není úplně to pravé ořechové pro vaše čtyřnohé kamarády. Proto se prosím této činnosti vyhněte pokud můžete. 

Chápu někdy to nejde, ale v tom případě Vám pomůže to, že nebudete chodit v době, kdy je asfalt rozpálený, ale naplánujete si čas na brzy ráno a nebo v podvečer. 

Pes zavřený v autě 

Toto je věc, která se bohužel běžně stává a to nejenom psů, ale například i malým dětem. Při vysokých teplotách se organismus dítěte i psa snadno přehřeje, což může vést ke kolapsu až ke smrti. Ani pootevřené okno není řešení a život nezachrání. 

NEJDŘÍVE SE ZASTAVTE A ZAMYSLETE!!!!

NEŽ SE BUDETE SNAŽIT NĚCO TAKOVÉHO UDĚLAT. I MALÁ CHVILKA MŮŽE NAPÁCHAT VELKÉ ZLO.   

Přehřátí u psa 

Jak poznat přehřátí u psa vidíme vedle na obrázku. 

Pravidla první pomoci při přehřátí:

 • Ochlazení organizmu psa musí být postupné
 • Položte psa na stinné a chladné místo. 
 • Ochlazujte psa pozvolna, protože prudké zchlazení by psovi přivodilo šok.
 • Při ochlazování začněte od tlapek. Vyrobte psovi obklad: Sáček s ledem nebo pytlík mražené zeleniny obalte utěrkou a přikládejte. Nikdy nedávejte sáček přímo na tlapky!
 • Lehce mu otírejte vlhkým nebo mokrým hadříkem břicho, třísla, hlavu a krk.
 • Ovívejte ho čímkoliv, co máte po ruce.
 • Po menších dávkách se snažte psovi nabídnout k pití chladnou (ne studenou) vodu.
 • Zavolejte, svému veterináři a poraďte se o dalším postupu. 


SNACK MAT PAW 

lízací podložka s přísavkou

Lízáním se uvolňují zklidňující endorfiny v těle vašeho psa. Pomocí této podložky budete schopni prodloužit toto blahodárné působení lízání na delší dobu. 

V rychlosti aspoň nějaké nápady:

 • masové konzervy, paštiky, 
 • šlehaný tvaroh nebo bílý jogurt
 • mleté maso nebo ryby
 • rozmixované ovoce
 • popřípadě zelenina dle chutí psa
 • povařené ovesné vločky s lososovým olejem

Podložka dejte chladit či zamrazit. Je vyrobena z netoxické termoplastické pryže vhodné pro potravinářské účely.

Rozměr je 21 x 19 x 3 cm.

Jak vyzrát nad teplými dny  

1. Vytvořte psovi chladný úkryt - keř, strom, či jiný objekt, který přirozeně vytvoří stín. Případně sluneční. Pes by měl být chráněný před přímým sluncem. Vyhnete se tak riziku úpalu. Tmavé podlahy by měly být zakryté světlou přikrývkou nebo starým ručníkem. Dalším způsobem jak ochladit podlahu je ji navlhčit. Nebo můžete využít chladící podložku pro psa, která je většinou naplněna gelem nebo vodou. Díky tomu můžete chladit v mrazničce. Větrejte vždy večer nikoliv ráno a přes den zatahujte okna. 

2. Zmrzlina pro psy - zmrzlinu pro psa si můžete připravit sami doma. Hodně receptů najdete na internetu, ale vystačíte si např. se zmraženým bílým jogurtem nebo tvarohem. Můžete zkusit rozmixovat nějaké ovoce s vodou. Dobrý je mražený hovězí nebo kuřecí vývar, ovšem samozřejmě takové, které jsou vhodné pro psa, hlavně bez soli!!! Zmrzlinu lze dávat do kostek na led nebo jakýchkoliv formiček vhodných do mrazničky.

3. Nenechávejte psa v autě - informace viz výše 

4. Dbejte na pitný režim - rozmístěte po bytě více misek s čistou vodou, kterou pravidelně budete měnit. Povzbuďte psa k pití vody. Existují i speciální fontánky, které povazují psa k pití. 

5. Krmte ideálně tzv. mokrým krmení - pokud krmíte granulemi podávejte i vodu. 

6. Chlaďte psa - např. koupáním v bazénu nebo řece. Pozor na zánět močových cest - Příliš chladná podlaha nebo příliš studená voda při koupání může způsobit zánět močových cest. Vždy dejte psovi možnost usušit se. 

7. Přizpůsobte procházky teplotám - choďte spíše brzy ráno nebo k večeru. Pokud už musíte vyjít během dne, vyvarujte se rozpálenému asfaltu viz informace výše. Zvolte trasu, kde pes bude chodit ideálně po trávě a pokud možno aspoň část procházky ve stínu ideální jsou procházky v parku pokud zde mají přístup nebo kolem řeky. 

8. Letní střih pro psa - ne každý pes se stříhá, to je třeba si uvědomit. Ale ti, kteří se takto udržují se ostříhat mohou.