Péče o psí zuby - I díl Prevence zubního plaku
Než si řekneme něco k péči o psí chrup, musíme si nejdříve říci také něco o zubech. Pokud má pes plný počet zubů, tak má jich v dospělosti 42. Při narození jsou psi bez zubů. Mléčných zubů má pes 28. Přibližně ve věku kolem 4 měsíců se začíná pes přezubovat. Proto v tomto období můžete zpozorovat u svého psa nadměrné kousání(v této době je vhodné psa učit, aby kousal např. do hračky a ne do vaší ruky či nohy). Je to způsobeno tím, že dásně jsou podrážděná a svědí.
Rozlišujeme 4 různé typy zubů a to: řezáky (incisivi), špičák(canini), třenové zuby (premolari), stoličky (moláry) viz. Obrázek níže.
Teorii máme za sebou a nyní si už ve zkratce řekněme, jak pečovat o psí chrup.
1. V první řadě ať chceme nebo ne, je jedním z hlavních faktorů kvalitní strava. Nevyvážená strava na minerály a stopové prvky může zvyšovat usazování iontů na zubech. Stejně jako strava, hraje důležitou roli voda (tvrdá voda obsahuje více minerálu a ty s mohou usazovat na zubech). Má rada zní "Začnete se zajímat o to, co kupujete svých čtyřnohým chlupáčům a hlavně v jaké kvalitě".
2. Od štětěte učte psa si pravidelně ideálně jednou denně čistit zuby. Vyberte správný kartáček a zubní pastu. Ideální variantou je zvolit takovou, která je založená na přírodní bázi, na internetu určitě najdete. Nechte štětěni, aby si čistilo zuby pomocí suchého chleba.
3. Povzbuďte svého psa, aby si čistil zuby sám. Ne že si vezme kartáček a bude čistit, ale podpořte jej k takzvané "mechanické abrazi". Tzn. odstranění prostřednictví okusování syrové kosti, která je obzvlášť masitá, na které je ještě chrupavka a měkká tkáň "tzv. kosti pro zábavu". Nejbezpečnější možnosti jsou kosti prstních článků od velkých savců "hovězí dobytek, bizoni, zvěřina). Pamatujte na tyto pravidla:
- Kosti nakupujte u lokálního řezníka, kde víte odkud maso je. Ideální je dávat kosti ihned syrové. Pokud to všem není možné tak jakmile donesete kosti domů, uskladněte jej v mrazáku. Rozmrazujte jej po jedné a ihned psovi dejte.
- Kupujete-li morek tak mějte na paměti, že je tučný. Pokud má Váš pes zánět slinivky tak by morek neměl jíst. Stejně tak citlivých psů může způsobit průjem (proto psům ze začátku vybírejte morek ven než si na něj zvyknou). Zavalitým psům morek vůbec nedávejte, pouze kosti.
- Kost by měla odpovídat velikosti hlavy vašeho psa. Žádná kost není příliš velká. U příliš malých nebo měkkých kostí hrozí nebezpečí udušení.
- Pokud psovi dáte kost pro zábavu, mějte jej vždy pod kontrolou.
- Pokud má Váš pes opravené zuby nebo má měkké a olámané zuby (staří psi) tak psovi kosti na zábavu nedávejte.