Příběh z psí poradny - adaptace psa z útulku

18.06.2024

Dobrý den, dneska trochu z jiného soudku. Přišel mi email ohledně adaptace psa z útulku. Musím říct, že paní, která mi psala, začala opravdu velmi dobře a já ji tímto držím palce ať vše pomalu půjde jenom ku prospěchu všech. A tímto chci říci, díky všem, kteří si berou psi z útulku a snaží se jim vytvořit nový a lepší domov. A tím i napravit reputaci nás lidí, kteří selhali. 

Je třeba si uvědomit, že pes je živá bytost se svými potřebami, které musíme respektovat. Pořízením psa ovlivní nejenom náš život, ale také jeho. Stojí to naše peníze a náš čas a toho času je potřeba opravdu hodně obzvláště ze začátku jeho vývoje. Což je třeba si uvědomit, ještě dříve než se k tomuto kroku odhodláme. 

Ale nyní už pojďme k otázce. Jak to tedy s tou adaptací je? 

Obecně lze říci, že psovi z útulku trvá cca 4 až 6 měsíců než nabyde důvěru v nového pána. Co je třeba mít na paměti je to, že vy nevíte z jakého prostředí pes pochází a co si vše zažil. Možná dostanete nějaké informace, ale někdy třeba ani to. A podle toho je potřeba k psovi přistupovat. 

Z počátku pokud je pes bázlivější zajistěte mu bezpečné místo, kde může trávit čas a které bud jenom jeho. Můžete si například sednout vedle pelíšku a věnovat se svým činnostem např. práce na ntb, telefonování apod. Tím, že si sednete tak se snížíte na hranici psa. Jedná se o přátelské gesto z Vaší strany směrem k psovi. Po nějaké době může pes za Vám přijít sám. 

Pokud je pes hodně bázlivý. Můžete si k psovi lehnout. Díky tomu jste v tu chvíli v hierarchii na stejné úrovni. Ve chvíli kdy ležíte, můžete si vzít hračku a čekat až přijde a hrát si s ním. 


Pár rad do začátku 

1. je potřeba jít na psa pomalu, zbytečně jej do ničeho nenutit.

2. pomalu začněte psa čist. Co to znamená? snažte se zjistit na co reaguje pozitivně a na co negativně, popřípadě na co bázlivě.

3. vždy podporujte jenom v tom správném a pozitivním chování.

4. po nějaké době co máte psa doma, zkuste navštívit cvičák, ideální jsou ze začátku malé skupiny. Zde byste se měli naučit se psem pracovat a navíc jej budete podporovat v tom správném chování. Ideální je najít cvičák, který cvičí pozitivní metodou.

5. pokud je pes bázlivý, zvyšujte postupně jeho sebevědomí pomocí pozitivního přístupu.

6. pokud něco psa baví podpořte ho v tom. Jsou zde různé psí sporty, tanec se psy, psí triky a pod. Vše co se učí hravou formou. 

Nejdůležitější, ale je ........................................... NETLAČIT NA PILU A DÁT PSOVI DOSTATEK ČASU