Jak o psa pečovat v jarním období - zaměřeno na klíšťata

15.04.2024

Jaro máme tady, alespoň podle kalendáře a již před nějakou dobou v televizi avizovali, že aktivita klíšťat pomalu stoupá. Je mnoho způsobů, jak se proti tomuto roztoči bránit (ano klíště je roztoč, který patří do čeledi klíšťatovití), nicméně já preferuji a doporučuji hlavně přírodní cestu. 

Proč si myslím, že tato cesta je nejlepší? Díky absenci chemie nejsou toxická, nezpůsobují resistence a nezatěžují organismus

Jantarové obojky

Jedná se o obojky z baltského jantaru - zvyšují přirodní ochranu proti klíšťatům a blechám, jsou 100% přírodní a bez chemie. Pro psy, kočky, ale také štěňata a koťata. Výhodou je že obojek vám vydrží několik let.

Jak obojek funguje:

1. Aromatický repelent
Jantar je fosilní stromová pryskyřice, která obsahuje aromatické chemikálie zvané terpeny, které se uvolňují když se jantar tře o srst nebo zahřívá. Ty se poté absorbují do srsti a odpuzují klíšťata a blechy.
2. Elektrostatický repelent
Statický elektrický náboj se generuje, když se jantar tře o srst. Kočka nebo pes to přirozeně necítí, ale každé klíště, které přijde do styku s elektricky nabitou kožešinou, dostane elektrický šok a jen spadne. 

Zajímavosti: Ačkoli klíšťata nemají nos, mají ale Hallerův orgán, který pomáhá klíšťatům vnímat vůni potenciální oběti. V přírodě míza stromu funguje úplně stejně - když strom krvácí, odvádí lepivou mízu, aby se chránil před hmyzem a houbami.
Efekt statické elektřiny objevili staří Řekové, kteří původně pojmenovali jantar podle záhadného kamene na pobřeží Baltského moře - jantar v řečtině znamená elektron.

ECOPETS SÉRUM

Sérum v sobě spojuje jojobový olej, který spolehlivě pronikne do pokožky, s esenciálními oleji z tea tree, levandule a rozmarýnu. Ty působí lehce antisepticky a antibakteriálně a současně svou výraznou vůní i účinky odpuzují nejrůznější parazity, jako jsou blechy, vši, roztoči, štěnice, ale i klíšťata a komáři. 

Repelentní balzám

Konopný balzám na srst Ecopets nejen pečuje o zdraví pokožky a srsti čtyřnohých chlupáčů, ale také působí jako přírodní repelent. Balzám mírní zarudnutí i svědění kůže a současně snižuje výskyt parazitů.

Jednoduše perfektně vyvážená kompozice přírodních olejů, které zaručí tu nejlepší péči o srst vašeho mazlíčka. Balzám v sobě spojuje účinky množství rostlinných a esenciálních olejů, které eliminují kožní problémy. 

NATURAL REPELENT (Pivovarské kvasnice + Vitamin B1)

Charakteristika:Směs pivovarských kvasnic s přídavkem Thiaminu - vitamínu B1. Tento typ vitamínu má tu vlastnost, že při jeho využití v těle teplokrevných zvířat vznikají pachově výrazné metabolity (vedlejší látky vznikající při zpracování B1 v těle), které se vylučují potem na povrch kůže a tak odpuzují některé druhy hmyzu - např. komáry, klíšťata, ovády, mouchy, muchničky, aj. Bodavý hmyz totiž vyhledává tradiční pach krve, který se ale překrývá pachem metabolitů z vitamínu B1 - Thiamin a tím je pro ně tento pach matoucí a nenajdou proto místo k bodnutí.

Repelentní účinek pivovarských kvasnic v kombinaci s vitamínem B1 - Thiaminem je poměrně dobře znám i z oblasti použití u lidí (užívání tabletovaného výrobku Pangamin s vitamínem B1 nebo rovnou lékárensky balené tablety Thiaminu). Mnoho chovatelů psů, koček, koní, aj. zvířat tuto kombinaci s úspěchem aplikuje již dlouhá léta. Nečekejte ale 100% účinek ve všech případech. Každý organizmus pracuje jinak a tím se může měnit i individuální účinnost. V drtivé většině případů rozhodně ale omezí u psů napadení klíštaty o 80 až 90 %.

ČERNÝ KMÍN (ČERNUCHA SETÁ)

Černé zlato v lidovém léčitelsví. Široké pole působností na organismus a imunitu. Největší devízou výlisků z Černuchy seté (Černého kmínu) jsou specificky účinné látky v nich obsažené, které mají široké pole působnosti na zdraví zvířat, a to:- omezují výskyt vnějších cizopasníků např. klíšťata a blechy

 •  díky obsahu alkaloidu Nigellinu, mají podpůrný vliv na činnost jater i ledvin
 • silné vnitřní antiparazitikum - odstraňuje střevní parazity
 • detoxikují organismus a tím stabilisují metabolismus látek v těle
 • působí proti některým virům
 • silné přírodní antibiotikum - ničí bakterie, plísně i kvasinky
 • přispívají k aktivaci tvorby bílých krvinek
 • mají spasmolytické účinky - protikřečové, při bolestech žaludku a při střevních potížích
 • obsažené látky thymochinon a α-hederin prokázaly výrazně podpůrné protirakovinové účinky

ARPALIT DOG PRO PSY - ELEKTRONICKÝ ODPUZOVAČ BLECH A KLÍŠŤAT

Veterinární technický prostředek Arpalit Dog elektronický repelent je vhodný pro psy všech velikostí a každého věku. Používá se i pro starší a slabá zvířata náchylná k nemocem, v době laktace, pro štěňata i pro zvířata pobývající v domácnosti.
Elektronický repelent obsahuje mikročip, který vydává ultrazvukové impulzy o frekvenci 40 kHz neslyšitelné pro člověka a zvíře. Krátké ultrazvukové impulzy ruší a odpuzují parazity v okruhu 3 m od zvířete a tím brání jeho napadení. 

YOGGIES OCHRANA PROTI KLÍŠŤATŮM 500G

Yoggies Ochrana proti klíšťatům je přírodní doplněk potravy na bázi výtažků z bylin, pivovarských kvasnic bohatých na vitamíny skup.B a dalších surovin, které společně pomáhají vytvářet pro klíště a jeho přisátí nehostinné prostředí v srsti i na kůži psa. Yoggies Ochrana proti klíšťatům je 100% přírodní doplněk potravy, vyroben bez chemie a dochucovadel. Obsahuje výtažek z Růže skalní (Cistus incanus), pivovarské kvasnice, chmel a směs bylin. Tento doplněk potravy může také snižovat celkový "zápach" psa a posilovat jeho obranyschopnost a imunitu proti případné nákaze při přisátí klíštěte díky tomu, že mnohé použité suroviny jsou také prebiotikem, tedy výživou pro probiotické kultury ve střevním mikrobiomu psa. 

MENFORSAN - PŘÍRODNÍ OCHRANA PROTI KLÍŠŤATŮM A BLECHÁM

 • Menforsan obojek pes 57cm - přírodní proti klíšťatům a blechám
 • Menforsan Antiparazitní pipeta pro psy proti napadení hmyzem (roztoči, blechy, klíšťata a létající hmyz)
 • Menforsan Přírodní repelent pro psy proti hmyzu s extraktem z citronely 250 nebo 500 ml
 • Menforsan Přírodní repelentní šampon pro psy proti hmyzu 300 ml