Solení chodníků a psi

16.01.2024

Solení chodníku je běžná věc v zimě. Ve městě si člověk asi nedokáže nic jiného představit. Ale zamysleli jste se jak taková běžná věc, která lidem pomáhá může působit na psa? Pojďme se na to společně podívat.

Ovšem situace je jiná, pokud jsme ve městě. Trochu si nastiňme situaci, abychom si to lépe dokázali představit. Je krásný den a sluníčko nám svítí. Venku je zima pod nulou, a projel posypový vůz se solí. Řekneme si, skvělý zimní den před námi. Pro nás možná, ale, jaký vliv bude mít posypová sůl a slunce na psa? Jedním slovem značný. Do chodníků s posypovou solí se opřou sluneční paprsky. Sůl, ve své podstatě krystalky soli, které jsou poměrně ostré, byť si toho pouhým okem nevšimneme, se dostává do srsti a čenichu. Díky olizování a soli, kterou při tom sesbírá se stává to, že psovi čenich praská a vysušuje se. Kromě toho trpí taky tlapky psa, které jsou se solí v kontaktu. Nejhůře posypová sůl působí na malá plemena.

Co s tím? Jednoduchou radou je to, že vy budete chodit po chodníku, ale psa necháte chodit po sněhu. Další variantou jsou botičky pro psy. Ovšem zde je potřeba mít na paměti, že pes již na ně musí být zvyklý. A také počítejte s časem navíc při nazouvaní a sezouvání botiček. Samozřejmě stále platí ošetření psa při návratu z venku tak jak jsme psali v minulém článku "Jak o psa pečovat v zimním období".

A co házení sněhových kuliček? 

Bohužel tady Vás moc nepotěším. Pokud budete psovi házet sníh. Může se Vám stát, že to nebude takový ten čistý, jako jej má vlk v přírodě. Pokud bydlíme ve městě, musíme mít na paměti, že pokud jede posypový vůz se solí může být rozptyl větší než na chodník a může se stát, že nějaké to zrníčko odletí dále od chodníků. Pokud tedy vezmeme takový sníh a budeme jej několikrát za sebou házet psovi a ten je bude žrát, může se u psa objevit zažívací problémy, a to nejenom díky soli, ale také díky tomu, že sníh se zmrzlý a pes jej polyká. Dochází k tomu, že sníh způsobí teplotní šoky na sliznici trávicí trubice a žaludku. Organismus psa se s tímto teplotním šokem vyrovnává velmi stěží. Což u některých jedinců může vyvolat nachlazení či průjem. 

Co s tím? Pokud chcete i tak v zimě něco psovi házet vezměte si s sebou jeho hračku nebo balónek a zkuste se vyvarovat místům blízko chodníku. Samozřejmě i zde platí pravidlo selského rozumu, a proto všeho s mírou. Já spíše než balónek či hračku bych doporučila poběhání s psími kamarády nebo socializační procházku.