Poradna radí - tip na knihu zaměřenou na stravu, očkování ...

05.03.2024

Dneska za Vámi přicházím opět s dalším tipem na velmi zajímavou knihu. Je pro každého, koho zajímají témata stravy a očkováním. V knize se věnuje autorka nejenom psům, ale i kočkám. Jedinou nevýhodou je, že je k sehnání pouze ve slovenštině, ale i tak je velmi čtivá a vysvětluje vše, co je potřeba vědět. Pojďme na to mrknou trochu blíže. 

Máte doma pejska nebo kočičku? Určitě vám záleží na tom, aby byli zdraví. Rakouská zvěrolékařka Jutta Zieglerová uvádí ve své knize Psi by žili déle, kdyby... těžké případy, se kterými se během dlouholeté praxe setkala v ambulanci. 

Odborně, ale přitom jazykem srozumitelným i pro běžného chovatele vysvětluje například, jak krmení průmyslovými suchými krmivy s vysokým obsahem obilovin škodí vašemu zvířátku, proč není nutné každý rok očkovat a odčervovat kočičku, která žije jen uvnitř, i proč se váš pes neumí chovat navzdory všem pokusům o výcvik. 

Radí majitelům domácích mazlíčků, podle čeho poznají dobrého zvěrolékaře či veterinární kliniku a uvádí na pravou míru mýty o krmení zvířat syrovou stravou 

Příklad z knihy: 

"Když má vlčák Pomuc devět měsíců, začne kulhat. Jednou na pravou, jindy na levou přední tlapku. Rodina P. s ním jde ke zvěrolékaři. Tam se dozví otřesnou diagnózu: osteochondrosis dissecans (OCD) obou ramenních kloubů! OCD je vývojové onemocnění ramenního kloubu, které způsobuje lámavost kloubní chrupavky. Pomuc se už jako štěně projevoval jako dobrý jedlík s velkou chutí k jídlu a sklonem k tloustnutí. Je nesporné, že příliš velký obsah energie v potravě má ​​za následek rychlý růst, vyšší hmotnost a tím i přetížení chrupavčitého skeletu. Toto vše a nadměrný přísun syntetických vitamínů (A) a minerálních látek (vápník a fosfor) jsou faktory ovlivňující vznik osteochondróz a dysplazií kyčle. To, že se kdysi, čili před zavedením hotové potravy, mohla štěňata do sytosti najíst, a přitom u nich nevznikly defekty kostí, svědčí o tom, jak velký vliv mají hotová krmiva na vznik takových onemocnění. Při "přirozené potravě", a tím myslím stravu, která se nevyrábí průmyslově, nemůže dojít k předávkování minerálními látkami a vitamíny. Ani nadváha nepředstavuje u přirozeně krmených psů žádný problém."